František Žilák: Člověk si musí dávat vysoké cíle...

17.11.2004 -
Na XTERRA mistrovství světa přijížděl do depa po MTB na 29. místě a každý čekal dobrý výsledek, vždyť František Žilák jel na Havaji už třetí rok za sebou. Při běhu na něho ale padla krize, jakou ještě na nezažil, propadl se o 47 míst. Do cíle doběhl jako 6. z českých závodníků, přesto hodnotí letošní mistrovství světa jako své nejlepší. Letos mu nevyšlo jen pár závodů XTERRA. Skoro pokaždé se umístil do 3.místa, to mu zajistilo vítězství v Českém poháru. Smůlu si vybral na nejdůležitějším závodě. (xterra.cz)
Na XTERRA mistrovství světa přijížděl do depa po MTB na 29. místě a každý čekal dobrý výsledek, vždyť František Žilák jel na Havaji už třetí rok za sebou. Při běhu na něho ale padla krize, jakou ještě na nezažil, propadl se o 47 míst. Do cíle doběhl jako 6. z českých závodníků, přesto hodnotí letošní mistrovství světa jako své nejlepší.

Letos mu nevyšlo jen pár závodů XTERRA. Skoro pokaždé se umístil do 3.místa, to mu zajistilo vítězství v Českém poháru. Smůlu si vybral na nejdůležitějším závodě. Teď odpočívá po náročné sezóně a čerpá síly do té další na Havaji. Domů se chystá až začátkem prosince.

Jak se máš v tropickém ráji?
Před týdnem jsem začal dovolenou, trochu vydělávám peníze, surfuju a užívám si tepla a sluníčka než přijedu do reality české zimy. Je lepší odpočívat v teple:))))

Před MS jsi mluvil o tom že chceš konečně uspět a zařadit se mezi elitní světové závodníky, jak jsi se na závod připravoval?
Úspěchu jsem podřídil skoro všechno, naplánoval jsem si delší pobyt v místě závodu. Hodně jsem běhal-hlavně v poledne v tom největším žáru slunce, aby si mé tělo zvyklo hodně vařit, nemám totiž rád velké teplo. Poslední týden přípravy byl nejlepší, protože tu byla spousta Čechů a dalo se s nimi trénovat. Hodně se mnou trénoval náš team Rock Machine-Cyklomax. Byli jsme tu čtyři! (Pavel, Hruška, Kilinger a Žilák - pozn. redakce)

Jak se ti líbil letošní závod a nové depo?
Letošní ročník byl jednoznačně nejhezčí,ale zároveň i nejtěžší! Škoda že nemůže být depo moře. Takhle se běželo 1,5 km do kopce, to mi moc nevyhovovalo. Kolo bylo super, jak se najelo do terénu, tak se i přijelo, žádný asfalt ani rovné cesty.

Chtěl jsi dobrý výsledek a je z toho celkem solidní 76. místo. V čem se podle tebe stala chyba?
Trénoval jsem celý měsíc sám, jel jsem pouze jeden zdejší duatlon, to nestačilo na 100% přípravu. V tom vidím příčiny špatného výkonu. Pro mě by bylo nejlepší trénovat s někým lepším, když trénujete s někým lepším, zákonitě musí jít váš výkon nahoru. Ale občas hrozí zadření:). Moje heslo je: Když nemůžeš, můžeš ještě třikrát!

Zaplaval jsi na tvé poměry celkem slušně. Kolo bylo výborné, dokonce 19. čas ze všech závodníků. Ale co se ti stalo při běhu?

Škoda že se mi nepovedlo doběhnout tak, jak jsem přijel do depa po kole. Bylo by z toho dobré 29. místo, na amatéra mezi profíkama by to nebylo špatné. Na běh jsem letos trochu doplatil, zapomněl jsem si vzít Acilpirin, to mi asi dost chybělo. Běh byl pěkný, takový se mi líbí, ale moc jsem si ho neužil. Po deseti minutách jsem se začal vařit, pak se mi začala motat hlava a v zápětí jsem si musel sednout a poprosit doprovodného motorkáře o vodu. Kdyby tam nebyl, asi bych zkolaboval. Musel jsem si pár minut odpočinout, než jsem se vůbec mohl rozejít. Snažil jsem se dál běžet, ale moc to nešlo.

Jak jsi se cítil když tě ostatní předbíhali?
Psychicky jsem byl úplně na dně. Dost mě zlomilo, když mě předběhl Petr Vejvoda. Nikdy se nestalo že by mě na České tour v triatlonu porazil. Ale zas si říkám, co mě nezabije to mě posílí! Je pravda že na tento sport jsem ještě dost mladý, vždyť to vyhrávají chlapi kolem 30.

Co plánuješ na příští sezónu? Pokusíš se opět vyhrát Český pohár?
Konkurence v XTERRA každým rokem dost stoupá, je potřeba se na to kvalitně připravit. V rámci tréninku zkusím nejspíš i zimní triatlon. Budu také hodně běžkovat a chodit do posilovny. Příští rok nejspíš začnu v dubnu v Jihoafrické republice, kde pojedu XTERRU. Bude to takový kontrolní závod, podle kterého poznám jak bude vypadat sezona a co je ještě třeba zlepšit. Chtěl bych chtěl hlavně jet víc závodů z Evropského poháru, možná všechny. Doufám, že se nebudou závody moc krýt z Českým pohárem. Obhajoba bude těžká, ale pokusím se o ní.

A co týmové zázemí?
Pravděpodobně zůstávám jako jednička v teamu Rock Machine-Cyklomax X Tri. Podmínky by se měli vylepšit, takže budu moci odložit i pilu:)) Začíná zimní sezóna, která bude plná tučných tréninků. Plavat budu pod vedením špičkových trenérů v Náchodském bazénu, v Hradci Králové, nebo budu jezdit do Polska. Chtěl bych trošku potrénovat s Honzou Řehulou na nějakém společném soustředění.

Na mistrovství republiky jsi letos skončil čtvrtý. Chceš se příště pokusit o lepší výsledek?
Škoda, že jsem na MČR neměl o něco víc sil, ale i 4. místo není pro ostudu. Nevím jak by se profíkovi Honzovi Kubíčkovi líbilo, kdyby ho porazil prodavač bot (Tomáš Jiránek - pozn. redakce), nebo ještě hůř dřevař (Žilák - pozn. redakce) :-) Třeba jednou.... člověk si musí dávat vysoké cíle...

Hodnocení:
Přečteno 163x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.11.20Trenéři...krátké zamyšlení nad tím, na co nám jsou
29.12.19Běžky, ANO! Samota je někdy nejlepší přítel!
20.11.19“KOLCE“ …i bez sněhu můžete trénovat na…
22.10.13Suchá příprava v plavání
26.6.13Zásady sportovního tréninku.
16.1.13Jak Australané trénují - trénink plavání (vytrvalci)
10.2.12Předcházejte poranění ramene.
20.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vám pomohou zvítězit, II. díl.
13.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vás porazí, I. díl
6.1.12Jak se rodí šampioni /plavání/ - ohlednutí