Plavčíkův vypečený triatlonový víkend přinesl nakonec vítězství

23.07.2012 -
Těžko se vybíralo v rekordně nabitém víkendu triatlonů. Pár lidí si střihlo double sobota – neděle jako z pionýrských časů. Smolných zážitků si užil pořádně snad jen jeden z nich, David Janda, 25letý chlapík z Prahy. Jen čtěte.

 První den se vydal do Špindlu na premiéru hardcore Xterry z drsných snů Petra Polívky. Poprvé za tři roky tady sice nepršelo, ale voda v přehradě měla jen patnáct stupňů. A ve druhém ze čtyř okruhů prorazil na ostrém kameni ve sjezdu přední bezdušový plášť tak, že mu ani bombička nepomohla… V tu chvíli stíhal vedoucí pozici Pavla Jindry. Ne, že by si na něj v běhu troufal, ale stupně vítězů by mu hodně slušely.


O den později skočil do kalných vod Počernického rybníka jen nedaleko od místa, kde pracuje. Vydělává si jako plavčík v Holmes Place na Černém Mostě. Při prvním Pražském triatlonu zvolil trať Klasik. A na jediném plaveckém okruhu „zabloudil“, když minul jednu z bojek trojúhelníků. „Nejsem zvyklý, že bych vedl plavecké pole, tak jsem se špatně podíval,“ přiznal.

Poctivě se vracel zpátky proti plavecké vlně, znovu k poslední bojce a ža poté do depa. To ho stálo nejmíň tři minuty. Ani v cíli nevěděl, kolikátý skončil. Na výsledkové listině se pak objevilo první jméno David Jindra. Ale nakonec přece jen všichni uznali, že tady vyhrál on. A mohl se usmát. „Kdybych ve Špindlu normálně dojel, asi bych druhý závod ani nedal,“ říkal potom. „Dřív jsem i včetně biků stíhal i padesát závodů do roka, teď už ne.“

Ač profesí plavčík, David Janda patří především k výborným bikerům a tudíž dává přednost Xteře. „Baví mě nejvíc,“ vysvětluje. Třetím rokem už doma sahá na elitní příčky – například loni byl čtvrtý celkově ve svazovém pořadí.

Loni nevyužil vyjetého místa na světovém šampionátu na Havaji, přestože v nejmladší věkové kategorii měl naději nejmíň – na medaili. „Říkali mi, budeš ještě lepší, jeď tam až pak,“ povídá. „Jenže letos nepojedu určitě,“ dodává posmutněle.

Začátkem sezony mu doktoři objevili vrozenou vadu, mělké jamky u kyčlí, která ho výrazně limituje při běhu. „Dávám jednou týdně osm kiláků na pohodu, k tomu závod, víc nezvládnu. Nejvíc mě to ale bolí v autě cestou domů ze závodů.“ Prošel spoustu ordinací a snědl hromady prášků. Marně. Možná menší operace výrůstku mu lehce uleví. „Ale až po sezoně. Plánoval jsem skončit po evropské túře v Žitavě v polovině srpna, ale vinou defektu musím dojet i Klíny, abych měl komplet závody do celkového pořadí Czech Xterra tour. Věřím, že se mi to zlepší a budu do toho moc jít zase naplno.“

Patří do sestavy Author Xterra teamu Tomáše Slavaty, kde se dostane ke kvalitnímu materiálu. Dosud dává okolo patnácti hodin tréninku týdně podle pocitů, většinou dopoledne před prací. „Myslel jsem, že dělat plavčíka bude pro trénink dobré, ale přece jen si při tom tolik neodpočinu.“

Do budoucna se chystá využít rady a vedení zkušeného dříče Leoše Roušavého. „A rád bych objel Xterra European tour a dostal se i na Havaj.“ Tak držíme palce, ať ho kolo i vůle přenesou přes všechny jamky.

 Text a foto: Tomáš Nohejl

Hodnocení:
Přečteno 1052x

Komentáře

Nejeli jsme spolu na kole? Reagovat
Re: Nejeli jsme spolu na kole? Reagovat
Re: Re: Nejeli jsme spolu na kole? Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.11.20Trenéři...krátké zamyšlení nad tím, na co nám jsou
29.12.19Běžky, ANO! Samota je někdy nejlepší přítel!
20.11.19“KOLCE“ …i bez sněhu můžete trénovat na…
22.10.13Suchá příprava v plavání
26.6.13Zásady sportovního tréninku.
16.1.13Jak Australané trénují - trénink plavání (vytrvalci)
10.2.12Předcházejte poranění ramene.
20.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vám pomohou zvítězit, II. díl.
13.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vás porazí, I. díl
6.1.12Jak se rodí šampioni /plavání/ - ohlednutí