Poráží profesionálky a přitom stíhá vychovávat dcerku

20.07.2012 -
Helena Erbenová, bývalá reprezentantka v běžeckém lyžování, znovu zazářila na terénních tratích. Na nedávném ME v terénním triatlonu dokázala v závodě zvítězit. V rozhovoru se dozvíte, jak s odstupem času hodnotí tento úspěch.
Jak jsi spokojená se svoji sezónou?
S letošní sezónou jsem maximálně spokojená. Měla jsem trošku obavy, jak budu vypadat po té zimní, kterou jsem neplánovala a podařilo se mi získat evropský i světový titul v ZTT, ale všechno něco stojí. To znamená, že nebylo tolik času se věnovat plavání, i když myslím, že na jaře jsem se mu věnovala opravdu hodně a přišlo i zlepšení a pak samozřejmě odpočinek. Toho bylo strašně málo.

Heleno, vrátíme se ještě k tvému triumfu na ME? Jak se pro tebe závod vyvíjel?
Na startovní čáře moc dobře ne, podle pravidel ITU startujeme jako Elita pouze s 23, tak jsem měla strach, abych mezi vlnami nezůstala sama. Naštěstí se mi podařilo plavat s Maud Goldstein, vyplavali jsem zhruba na 7,8místě a na čelo jsem ztrácela téměř 3minuty, na Karinu Waslle pak okolo minuty a půl. Nebylo vůbec lehké náskok stáhnout. Takovýto typ trati, kterou připravili v Holandsku zrovna moc nemusím a tak se mi podařilo Karinu, která už v tu chvíli vedla dojet až v nájezdu do posledního třetího okruhu a v tu chvíli na mě padla neskutečná krize, už jsem si i myslela, že mi znovu ujede, ale pasáže v písku, kde se s kolem muselo běžet mi vyhovovaly, takže jsem se srovnala a do depa jsem vjížděli spolu. Depo jsem zvládla pro mě dost překvapivě rychleji než Rakušanka a vybíhala jsem s náskokem několika vteřin, které narůstaly nejprve pozvolna v prvním ze tří okruhu, ale v cíli to byl náskok přes 2minuty. Závod to nebyl vůbec jednoduchý, ale dost odlišný od  závodů Xterry.

Byla jsi na závod skvěle připravená? Čekala jsi, že vyhraješ?
Myslím, že jsem byla skvěle připravená na závod ve Francii, týden právě před Haagem, kde jsem poprvé v rámci Xterra Tour zvítězila. Byl to těžký závod, z kterého jsem se vzpamatovávala několik dní, takže jsem ani nebyla schopná zařadit tréninky, na které jsem zvyklá a raději jsem zvolila lehčí odpočinkové tréninky a snažila jsem se hodně regenerovat. Právě vzhledem k vítězství týden před tím, jsem doufala, že by to mohlo dopadnout na medaili, ale na startovní listině byla také Jackie Schlack, výborná plavkyně, která by se na rovinaté trati sjížděla jen obtížně, ale nakonec se na start nepostavila.

Kolik toho stihneš do týdne odtrénovat?
Já jsem se po narození dcerky chtěla sportem spíš bavit, nepočítala jsem s tím, že bych ještě cestovala takové dálky na závody.. Myslím, že oproti ostatním trénuju malé dávky, především, co se plavání týče. Myslím, že za roky strávené v reprezentaci  v běhu na lyžích jsem najezdila a naběhala obrovské množství kilometrů, takže se snažím trénovat spíš kvalitně, než preferovat kvantitu. Žádného trenéra nemám, řídím se podle pocitů a dost často i podle sportestru. Pouze na plavání jsem se přidala do skupiny plavců hobíků v Jablonci nad Nisou k paní Jiřině Sůvové. A občas něco zkonzultuji s bývalým lyžařským trenérém.  Ovšem musím volit trénink tak, abych pak hned mohla zase fungovat s dcerou Mariankou. Neexistuje, že bych si po tréninku mohla jít lehnout a odpočívat. A když se naskytne hlídání, tak vyrážím plavat, nebo si zacvičím..

Jaké jsou tvé nejbližší závody?

O víkendu se chystám do Špindlerova Mlýna na Xterru, a pak si dám volno od závodů, protože začátkem srpna jsou dva závody World Tour v Prachaticích a Žitavě hned za sebou.

Absolvuješ letos X-terru na Maui? Jaké máš ambice?

Uvidíme, jestli se konečně podaří sehnat nějakou finanční podporu, ale samozřejmě jela bych velmi ráda a vyždímala ze sebe to nejlepší.

Neuvažovala  jsi, že by jsi opět okusila takovou polo-profi kariéřu v X-teře? Určitě víš, co  to obnáší?
V loni mě to vůbec nenapadlo, ale když mluvím s ostatními závodnicemi, které už se mi podařilo všechny porazit, tak jsou všechny profesionálky se vším všudy. Já mám profesionální servis v podobě svého táty.

Nelákají tě delší triatlony na silnici?

Tak to mě opravdu neláká, protože znám svoje plavecké kvality, u většiny závodů je pak povolený hák a běhání po silnici nemám ráda. Navíc si myslím, že moje tréninkové dávky jsou tak akorát maximálně na 3hodiny závodu..a i tak se s tím moje tělo vyrovnává poměrně špatně.  Spíš bych si někdy ráda vyzkoušela nějaký závod v Cross County, ale nejsem si jistá, jestli bych se tam nezabila

Hodnocení:
Přečteno 809x

Komentáře

povoleny hak? Reagovat
v xterra to nejde ani v ztt Reagovat
Dotaz Reagovat
Ach jo Reagovat
Re: Ach jo Reagovat
fandíím Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.11.20Trenéři...krátké zamyšlení nad tím, na co nám jsou
29.12.19Běžky, ANO! Samota je někdy nejlepší přítel!
20.11.19“KOLCE“ …i bez sněhu můžete trénovat na…
22.10.13Suchá příprava v plavání
26.6.13Zásady sportovního tréninku.
16.1.13Jak Australané trénují - trénink plavání (vytrvalci)
10.2.12Předcházejte poranění ramene.
20.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vám pomohou zvítězit, II. díl.
13.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vás porazí, I. díl
6.1.12Jak se rodí šampioni /plavání/ - ohlednutí