Triatlon jako droga!!! Po prvním závodě již plánuje další

22.06.2010 -
Josef Nevoral, obyčejný závodník, objevil kouzlo sportu a nyní jej cesty osudu zavedly k triatlonu. Svou premiéru si odbyl na populárním závodě pro začínající závodníky Offroad Triatlon Orlík. Jaké byly jeho premiérové pocity, se dozvíte v rozhovoru.Můžeš prozradit, jaká byla tvoje sportovní cesta na tvůj první triatlon na Orlíku?

Moje sportovní cesta začala v prosinci 2008, kdy jsem začal běhat. Do té doby jsem v podstatě nijak nesportoval, sem tam squash, volejbal, ale většinou jen válení se u počítače (100kg na mých 181cm tomu taky odpovídalo). Běhat jsem začal kvůli maratonu. Byl to můj sen ho zaběhnout, tak jsem si prostě jeden večer řekl, že dost bylo snu a udělal jsem z něho cíl. První maraton jsem zaběhl 10.5.2009. Druhý pak na podzim. V zimě jsem trochu ztratil k běhání motivaci. Prostě potřebuju nějaký větší cíl než jen zlepšování času. Takže jsem začal trochu přemýšlet co dál, ultramaratony mě nějak nelákají. Přemýšlel jsem teda nad triatlonem. Ironman je další z mých snů, takže jsem ho jako u maratonu přetvořil na cíl a triatlon na Orlíku byl první malý krok ke splnění.

Můžeš nám představit své běžecké zářezy z blízké minulosti?
Nedá se mluvit o nějakých zářezech, nejsem výkonnostně moc vysoko. Hodně si cením svého prvního maratonu, kde jsem se hodně potrápil a dokončil za nějakých 4:20. Trochu víc si cením druhého maratonu, který jsem jen o 5 měsíců později dokončil časem 3:48. Jinak celkově mne strašně chytlo závodění, takže jsem vymetal závody,  jak jsem jen mohl. To si přináším i do triatlonu. Mám teď naplánované závody na skoro každý týden.

Čím tě triatlon přitahoval?
Hlavně svojí variabilitou. Tréninky už nejsou jen o běhu, ale přidalo se kolo a plavání, takže mě to mnohem víc baví. No a taky, maraton, to byla výzva. Ironman, to je výzva ještě o řád vyšší.

Jak ses připravoval na terénní triatlon na Orlíku?
Plaval jsem, jezdil na kole a běhal :-)) Kolo jsem jezdil ale hlavně silnici, která mě zatím baví víc než MTB, takže v příštích závodech už dám přednost silničním triatlonům.
Jinak když to vezmu od března, kdy jsem v podstatě začal trénovat na triatlon, tak jsem před prvním závodem naplaval 40km, na kole najel 577km a naběhal 230km.

Jaké jsou tvé pocity a zážitky ze závodu?
Asi největší strach jsem měl z plavání, a jak se ukázalo tak oprávněně. Sice v bazénu naplavu za trénink kolem 2km, ale nikdy to není v kuse, přece jen si člověk sem tam spočne na otočce (aspoň my neplavci :-)) Takže 600m v kuse bylo dost náročných. Drsné taky byl start, kdy se těch 70 lidí vrhlo do vody. Bylo to pěkná mela, dostal jsem a rozdal jsem takových kopanců a šťouchnutí jak v pořádné rvačce :-) Po vodě se hned běželo asi 300m do nechutného kopce do depa, po tom plavání taky chuťovka. Kolo nebylo moc fyzicky náročné, spíš technicky, proto se mi možná dobře podařil přechod do běhu. Z toho jsem měl taky obavy, ale bylo to úplně v pohodě, hned jsem se dostal do svého tempa. Po závodě jsme s přítelkyní hned vyrazili domů, což se ukázalo jako chyba. Až v neděli jsem zjistil, že jsem sice skončil 23. ale v kategorii 2. Takže jsem si mohl hned na prvním závodě vychutnat pozici na bedně. No ale co už, snad příště :-))

Triatlon je silně návykový? Cítíš již abstinující příznaky?
Rozhodně. Už se hodně těším na další závod.

Určitě směřuješ k cíli absolvovat Ironman? Kdy to bude?
Ano, ironman je rozhodně můj cíl. Cítím ale respekt, takže to nechci nijak uspěchat. Počítám, že bych ho absolvoval příští rok, zatím mám v merku závod v Otrokovicích, ale vše se může změnit. Tuto sezónu bude mým vrcholem Half Ironman Doksyman v srpnu.

Hodnocení:
Přečteno 859x

Komentáře

Co si to tam ... Reagovat
Re: Co si to tam ... Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.11.20Trenéři...krátké zamyšlení nad tím, na co nám jsou
29.12.19Běžky, ANO! Samota je někdy nejlepší přítel!
20.11.19“KOLCE“ …i bez sněhu můžete trénovat na…
22.10.13Suchá příprava v plavání
26.6.13Zásady sportovního tréninku.
16.1.13Jak Australané trénují - trénink plavání (vytrvalci)
10.2.12Předcházejte poranění ramene.
20.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vám pomohou zvítězit, II. díl.
13.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vás porazí, I. díl
6.1.12Jak se rodí šampioni /plavání/ - ohlednutí