Kubíček dál zůstává profíkem

4.12.2008 -
Jan Kubíček se na závěr sezóny zúčastnil extrémního pětidenního závodu v Tasmánii a byl členem vítězného RedBull týmu. Řeč padla i na hodnocení jeho sezóny.
Jak jsi spokojen se sezónou 2008? Jaká byla z tvého pohledu?
Jsem spokojen. Poznal jsem zase nové země, kultury, získal nové kontakty, zdokonalil se v angličtině. Něco se podařilo více, něco méně. Výsledky nebyli úplně oslnivé, nebylo mi letos přáno, pral jsem se různými technickými problémy, ale to k tomu patří. Potom si člověk  více váží dobrých výsledků.  

Prozradíš své odtrénované objemy a hodiny za rok v přípravě?
Zhruba 30h týdně. Objemy nemám evidované.

Dařilo se ti výkonnostně zlepšit oproti loňskému roku nebo se již udržuješ na vrcholu?
Před sezonou jsem si dle testů  zlepšil parametry na kole. Zaběhl osobák na půlmaratón.
Testy jsou jen testy, do závodů se to zatím nepromítlo:)


Budeš i nadále mít profesionální podmínky? Kterým sponzorům za to vděčíš?
Pracuji na tom, abych měl. Všichni dlouhodobí partneři jsou pro mě srdeční záležitostí.Jsem schován pod křídly RED BULLu, běhám na vzduchu od NIKE a zadek mi šetří v terénu Epic od SPECIALIZED. Lepší pohled na svět mi umožňují brýle Oakley.Dalšími významnými partnery jsou mé rodné město Chodov , energetická společnost Sokolovská uhelná a výrobce stavebního materiálu Liapor. Petr Vabroušek mi dodává kompresní podkolenky SL3S, které mi pošetřili nohy v Tasmánii.
… a moje RODINA.

Jak obtížné je v Česku živit se jako profík?
Stojí to velké úsilí, ale bez hypoték, půjček, leasingů a úvěrů, dětí to jde, zatím.

Na x-terra scéně jsi byl dlouho dobu vládcem číslo jedna, nyní se o tento post přetahuješ s Karlem Zadákem. Je to pro tebe výzva být znovu v českých podmínkách nejlepší?
Čím více dobrých závodníků, tím lépe pro náš sport. Karel byl letos lepší.Snažím se na sobě pracovat, závodit a bojovat s těmi před sebou. To se nemění.

Jak hodnotíš jeho poslední tři sezóny, kdy se dokázal neuvěřitelně zlepšit?
Nevím, zdali to mohu hodnotit. Výsledky byli výborné, hovoří tedy za vše.

Jak se bráníš proti nachlazení a různým nemocen, které brzdí trénink?
Přes zimu se každý den ráno se sprchuji 5 minut studenou vodou. Nepoužívám žádné umělé doplňky výživy. Vyhýbám se společnosti a všude chodím pěšky či autem.

Na závěr sezóny jsi si střihl extrémní závod v Tasmánii. Prozradíš více informací?
Byl to pětidenní etapový závod dvojic. Každý den jsme absolvovali 4-6h na běhu, kajaku a MTB v nádherné přírodě Tasmánie. Startuje se pokaždé dohromady. Tento závod se vyznačuje tím, že všichni mají stejné podmínky. Spí se ve stanech po dvou, všichni mají totožné oblečení, stejné kolo, pláště, kajaky, pádla, výživu atd. Duchovním otcem závodu je pilot F1 Mark Webber (stáj RedBull), který je nadšeným fanouškem outdoorových sportů. Sám závod absolvuje ač megastar, spí taky ve stanu :-) dokonce vedle nás, a pro mě bylo zážitkem, když nás mikrobusem vezl na start jedné etapy…Vybrané peníze za startovné 150.000 AusD jde na záchranu Tasmánského čerta, kterému díky neznámému typu rakoviny hrozí vyhynutí.

Jaká byla tvoje role v týmu, a jak závod probíhal?
V našem týmu Red Bullu jsem měl na starost bikovou část, udával jsem tempo na kole, čipování na kontrolních stanovištích, nosil jsem na zádech batoh s první pomocí, telefon s GPS. Lieuwa měl na starost tempo na běhu, mapování, byl zadákem( ne Karlem) na kajaku, komunikoval díky lepší angličtině s médii.
1.etapa Cradle Mountains: 7km kajak-15km běhu-32km MTB
Po první etapě v horách jsme díky ještě značně rozevlátému stylu na kajaku, dvou defektech a mému rupnutí chytili 15 minut ztrátu na první tým Keen.
2. etapa Lake Barrington  22km MTB-6km běh-18km MTB-10km kajak
Druhý den pekelně pršelo. Na biku jsme stoupali do 1600mnm., ještě výš běželi, následně to parádními traily na biku sjeli k vodě a po řece to na kajaku dorvali do cíle. Smazali jsme ztrátu o 5minut. Trochu jsme si s kajakem potykali.
3.etapa Country Club Laucenston 32MTB-běh 5km s Flyiing foxem, přemosťováním- Raft 2km
Třetí den vypadal sice na papíře lehčí, avšak nás tlačila ta ztráta. V okolí Country Clubu, což je honosné golfové sídlo, nás čekala brutální trat na biku, nahoru dolu. Každý okruh jsme projížděli jídelnou tohoto sídla a hostům okořenili páteční oběd. Přes jedno zbloudění jsme zvládli všechny překážky, včetně převrhnutí raftu a dorazili do cíle o 10minut dříve než Keen. Celkově jsme vedli o 10vt. Což před zítřejším pádlovacím dnem  na moři nebylo mnoho.

4.etapa Port Artur 15km běh-22km MTB-7km běh-10km MTB-10km kajak
Port Artur patří mezi nejkrásnější místa Tasmánie.Zámecká scenerie v blízkosti zálivu. Absolvovali jsem 15km běh nad útesy podél pobřeží, bike byl většinou po zpevněných cestách, další běh byl třešničkou na dortu, uzké píšečné cestičky v nízkém porostu kosodřevin, s dechem beroucími plážemi. I když únava byla značná, tohle se zarývalo hluboko do paměti. Po doběhnutí do cíle jsem byl hodně K.O. tahle etapa sakra bolela a to nejtěžší nás ještě čekalo. Po třech hodinách pauzy, jsme se sešli v zálivu na kajak Poprvé v životě jsme jeli na moři. Celých deset kilometrů jsem odjeli v háku a cíly jsme měli ztrátu pouze dvě minuty, což bylo pro nás super, radovali jsme se jako malí kluci, pač jsem měli minimálně 20minut ztratit. Předposlední etapa pro nás znamenali vedení v celkové klasifikaci.

5. etapa Hobart
Ráno jsme se divokou dvou hodinovou jízdou na člunech přesunuli do Habartu. Pár lidí svou snídani nedobrovolně odevzdalo moři, protože moře bylo neklidné. Po 6km běhu, 22km MTB, slaňováním 70m hotelu, 5km běhu jsem dorazili do cíle na hlavním náměstí na 1.místě. Poslední etapu jsme si ke konci trochu užili..
Vše na nás dolehlo druhý den v Sydney, kdy naše konverzace se pouze omezovala na How do u feel? Im fucking tired. And u? Same. A dál jsme šlapali po botanické zahradě.


běh, 1540m Hobart


držím se zuby nechty...


hrátky na raftu


kajak Cradle Mountanis


Jan Kubíček na trati


seběh...

Hodnocení:
Přečteno 1526x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.11.20Trenéři...krátké zamyšlení nad tím, na co nám jsou
29.12.19Běžky, ANO! Samota je někdy nejlepší přítel!
20.11.19“KOLCE“ …i bez sněhu můžete trénovat na…
22.10.13Suchá příprava v plavání
26.6.13Zásady sportovního tréninku.
16.1.13Jak Australané trénují - trénink plavání (vytrvalci)
10.2.12Předcházejte poranění ramene.
20.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vám pomohou zvítězit, II. díl.
13.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vás porazí, I. díl
6.1.12Jak se rodí šampioni /plavání/ - ohlednutí