Letošní Kubíček je výkonnější než ten loňský

14.01.2007 -
Honza Kubíček po roce opět zavítal do diagnostického centra firmy Red Bull v Rakousku. Testy jsou zaměřeny jak na fyzickou tak i na psychickou stránku. „V některých parametrech jsem v této fázi přípravy překonal Kubíčka z loňska. Jestli jsem se posunul nahoru ukáží závody,“ říká náš nejlepší závodník v Xteře.
Dvacet kilometrů od Salzburgu ve městě Fuchl am See má firma Red Bull vybudované špičkové diagnostické centrun. Zde se Jan Kubíček  podrobil nesčetně testům jeho současné výkonnosti všech tří disciplín. Vyšetření probíhalo převážně v laboratořích a v zemi sjezdového lyžování strávil v prosinci pět dní.
 
Sice laboratoře moc v lásce nemá, ale začíná jim přicházet na chuť. „Fyzické testy byly zpestřeny psychologickými a též jsem se dostal do rukou fyzioterapeuta, který různými protahovacími a balančními cviky zjišťoval flexi či zkrácení mého pohybového aparátu. Navíc jsme se zde potkal s profesionály z různých sportů, zejména motorkářů a docela jsem byl překvapen z jejich přípravy,“ dodává postřehy.

Vloni například odborníci odhalili, že jeho tělo špatně pracovalo v nízkých tepových hodnotách, i když měl skvěle natrénovanou intenzitu. „Když jsme pak s trenérem Mirkem Víchem, zpětně prohlíželi tréninkový deník, zjistili jsme, že jsme opravdu tlačili moc na pilu, a tak trochu zapomněli jezdit základní vytrvalost - úplné piánko,“ prozradil Honza v loňském rozhovoru pro magazín Triatlet.cz
 
Pokud chcete být dnes ve světové špičce nezbývá než se občas svěřit plně do rukou odborníků. Tak vypadá dnešní profesionální sport, kdy tělo pracuje jako dokonale seřízený stroj.
 
Jan Kubíček dokázal v loňské roce na závodech evropské Xterra tour řádně dýchat na záda těm nejlepším borcům v čele s Lebrunem, Marceau či Fleretonem. Moc dobře ví, že pokud chce držet krok s elitou nezbývá než s ní závodit. „Není možné si jezdit v českých luzích a hájích a potom čekat nějaký dobrý výsledek na důležitých akcích jako je například MS Xterra Havaji.“
 
Právě na havajský ostrov Maui letos nakonec neodcestoval. „Konec sezóny mě nezastihl úplně v optimální formě. Navíc jsem si pohmoždil patu. Závodů bylo hodně  a už jsem toho měl plný kecky. K tomu mou rodinu zasáhla smutná událost a tím pádem se Havaj ocitla na druhé koleji,“ vysvětluje.
 
Pod sopkou Halekala letos vzešel překvapivý vítěz Hamish Carter. Novozélanďan, který si v Aténách vybojoval olympijské zlato. Může to znamenat pro Xteru, že začíná její nová éra, kdy horší plavci nebudou moc pomýšlet na přední umístění? „Hamish se pravidelně Xterry zúčastňuje. Patří mezi excelentní cyklisty, což potvrdil na olympiádě. Spíše potvrzuje trend v olympijském triatlonu, kdy se z něj opět stává triatlon. Samozřejmě je vždy dobré mít všechny disciplíny na vysoké úrovni,“ komentuje Honza.
 
Na sezónu začal trénovat začátkem listopadu a příznivé klimatické podmínky, které panují v posledních dnech v Česku si nemůže vynachválit. Jeho týden v tomto období čítá úctyhodných 28 tréninkových hodin.
 
První soustředění má naplánované na březen, kdy opět zavítá do Španělska.
 
A co je potřeba učinit, aby se dokázal protlačit do absolutní světové xterra špičky? „Trénovat, trénovat, trénovat…Ale to je spíše otázka pro mého trenéra,“ uzavírá.


Hodnocení:

Galerie

  

Přečteno 392x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.11.20Trenéři...krátké zamyšlení nad tím, na co nám jsou
29.12.19Běžky, ANO! Samota je někdy nejlepší přítel!
20.11.19“KOLCE“ …i bez sněhu můžete trénovat na…
22.10.13Suchá příprava v plavání
26.6.13Zásady sportovního tréninku.
16.1.13Jak Australané trénují - trénink plavání (vytrvalci)
10.2.12Předcházejte poranění ramene.
20.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vám pomohou zvítězit, II. díl.
13.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vás porazí, I. díl
6.1.12Jak se rodí šampioni /plavání/ - ohlednutí