Tak trochu jiná Xterra. Made by Langhammer

4.09.2012 -
Pod drobnohledem objektivů TV kamer a hlasu speakera Josefa svobody alias Pepínase 1. září podařilo uspořádat xterrácký dýchánek, který uzavřel letošní Xterra Czech Tour 2012.

Dýchánek už začal v pátek večer, kdy hudební kapela Luboše Pospíšila + 5P dala do varu celou restauraci hotelu Emeran. Skotačilo se do ranních hodin.

V sobotu ráno se více či méně proháněl věterek po hřebenech Krušných hor a já bláhový si myslel, že deštivou frontu to rozežene. Úderem desáté, se déšť v podobě ranní rosy snášel na hlavy, nohy, těla už tak zmrzlých xterráků a pořadatelů. Přímo úměrně jak sílil déšť, zesilovala fronta (nikoliv okluzní) na prezentaci. Prý tam „dole“ neprší, hlásili mi závoďáci a pořadatelé.

Lehce kolem půl jedenácté začalo dětské dopoledne pod patronací Nadace Albert a Tomáše Slavaty. Děti bičoval k heroickým výkonům moderátor Pepíno. Laktát v dětských tělíčkách, v cílovém prostoru, by se dal házet vidlemi. Odměnou těm nejmenších byla medaile, sladkost a nějaký ten dárek.

Změna oproti květnovému dlouhému duatlonu byla v tom, že v květnu děti na závod měli modré nebe a dospěláci déšť, bouřku, vítr, trakaře, kroupy a další nebeské věci. Zářijová xterra byla pro děti promáčená a dospěláci na konci svého závodu mohli vidět od svých těl jev na Klínech dlouho neviděný a to „slunečný stín“.

A pak to přišlo. Rychlý přesun busem do Litvínova a v pravé poledne start XterraEasy a Xterra hlavního závodu. Výstřelem z pistole se na Oprámu zvedla přílivová vlna a okolní obec Lom se připravovala na 1. povodňový stupeň, tzn. bdělost.Oprám je hodně hluboký a prý dole je plno zajímavých věcí: traktor, auto, domácí a zahrádkářské potřeby… .Ač mezi závodníky byli vynikající plavci, nikdo z nich nic nevytáhl a tak tyto plavecké prémie zůstávají na příští rok. Lidská varianta Xterry brzo opustila vodní louži Oprám a ta nelidská xterra (dle Pepína) ještě chvilku bojovala s vodní masou.

Na všechny bez rozdílu čekalo nádherné, krásné, dlouhé, famózní stoupání na nejvyšší vrchol východní části Krušných hor – Loučná 956 m.n.m. . Z vrcholu je vidět do širého kraje a při dobrém počasí vidí Milešovku, Klínovec, Chemické Závody Litvínov, Tušimickou elektrárnu, Počeradskou elektrárnu, město Most, výsypky okolo Mostu, povrchové doly, Chanov… - panoramata jak se sluší a patří na Ústecký kraj. V době závodu se pařili (nikoliv pářili) lesy, takže byl vidět jen vrchol Klínovce a Milešovky – ostatní výdobytky socialismu zůstali závodníkům skryty pod rouškou páry. Pak už jen klesání do Šumného údolí a opět SOFT výjezd na sjezdovku, kde páteční déšť se podepsal nesmazatelným písmem.

Zrovna na potvoru, kdy závodníci projížděli nástupištěm sedačkové lanovky - byla lanovka vypnuta – provozovatel měl polední pauzu, takže se muselo vyjet či tlačit. Na výstupu z lanovky byl závěr EASY a ty drsňáci pokračovali dále přes Černý rybník na Jelení hlavu. Poté navštívili tentokráte Česko Jiřetínské sjezdovky, resp. jejich horní část – neviděli tahací lana sjezdovky – Jiřetínští je schovali. Pak už „spadli“ na hranice s Německem a ta jim dělala společnost pomalu až do cíle. Pokud závodník upadl do prava – bylo to narušení státní hranice, pokud do leva – taknarušil maximálně lesní porost v ČR :-)  Do dnešního dne nemám zatím hlášeno žádné narušení či vyrušení.

Běh byl už jen laktátovou třešinkou v podobě jednoho či dvou okruhů okolo Mračného vrchu. Kdo se vydal na běh, doběhl do cíle. Moderátor Pepíno nenechal nikoho na běhu vzdát a svými vtípky bavil nejen závodníky, ale i pořadatele. Jediné štěstí bylo to, že závod ještě neprobíhal po desáté hodině večerní, protože pak by Pepíno spustil přívalovou vlnu pro dospělé a to si fakt už nedovedu představit. Teda dovedu, ale to by byl asi fakt mazec.

Kdo vyhrál, už víte od oficiálních zdrojů a průběh závodu taktéž, tak jsem chtěl jen ředitelským okem zhodnotit a povyprávět o jednom krušnohorském dýchánku, který věřím, že se natrvalo zabydlí nejen v kalendáři Xterra, ale i ve vašich kalendářích v tréninkových deníčcích.

Je to tak trochu jiná Xterra, kde hlavní roli hraje vytrvalost, síla a psychika aneb jejich revírem je dálnice, jejich tempo je vražedné, KrušnomanXterra Klíny 2013 … .

Hodnocení:

Galerie

 

Přečteno 1374x

Komentáře

super Reagovat
Prubeh zavodu Reagovat
Re: Prubeh zavodu Reagovat
Re: Re: Prubeh zavodu Reagovat
Agentura na zážitky Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.11.20Trenéři...krátké zamyšlení nad tím, na co nám jsou
29.12.19Běžky, ANO! Samota je někdy nejlepší přítel!
20.11.19“KOLCE“ …i bez sněhu můžete trénovat na…
22.10.13Suchá příprava v plavání
26.6.13Zásady sportovního tréninku.
16.1.13Jak Australané trénují - trénink plavání (vytrvalci)
10.2.12Předcházejte poranění ramene.
20.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vám pomohou zvítězit, II. díl.
13.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vás porazí, I. díl
6.1.12Jak se rodí šampioni /plavání/ - ohlednutí