Informace k plavecké výuce v Tyršově domě

5.09.2009 -

Jak probíhá výuka v plavecké škole Ponorka

Tak jako většina plaveckých škol v naší republice se i my snažíme naučit děti plavat. Jsme plavecká škola, která se ve výuce hned od začátku zaměřuje na plavecký způsob kraul a znak. Později pak procvičujeme další plavecké způsoby, jako jsou prsa a motýlek. Učíme děti rovněž zvládnout startovní skok a obrátky jednotlivých plaveckých způsobů. Do výuky vkládáme prvky sebezáchrany a záchrany tonoucího. Děti se seznamují se základy vodního póla, synchronizovaného plavání a skoků do vody.

 Do kurzu přijímáme děti, které jsou starší 5ti let v případě, že do svých pěti let již absolvovaly výuku v jiné plavecké škole. Běžně přijímáme děti starší 6ti let, jelikož jsou již mentálně i fyzicky vyzrálejší a pro podmínky našeho bazénu lépe připravené. Bazén je v Tyršově domě hlubší na mělké straně, proto si tolik nehrajeme, ale zaměřujeme se na zvládnutí plaveckých dovedností, které umožní dětem toto prostředí rychleji a lépe zvládnout. 

Pro „neplavce“,kteří k nám přijdou a potřebují se zaklimatizovat, napouštíme malý kruhový bazének. Děti v tomto bazénku dosáhnou na dno a voda je v něm teplejší než ve velkém bazéně. Po určitém čase stráveném v malém bazénu děti pravidelně přecházejí do velkého bazénu, kde si zkouší „na ostro“ naučené dovednosti s tím, že se přirozeně adaptují na podmínky velkého bazénu. 

 Děti ze skupiny neplavců postupně přecházejí do:

  • třetího družstva, ve kterém se začínají učit polohu těla a pohyby nohou jednotlivých plaveckých způsobů. Začínáme kraulem a znakem, takže rozvoj plaveckých dovedností a pohybů zejména směřuje ke zvládnutí těchto plaveckých způsobů.

 Děti, které již zvládají na velice dobré úrovni plavecké dovednosti (dýchání, splývání, orientaci ve vodě, pády a skoky do vody, pocit vody) plus jednoduchou techniku kraulu nebo znaku, pak přecházejí do:

  • druhého družstva,  zde zdokonalují kraul, znak, plavecké dovednosti a učí se plavecký způsob prsa a základy motýlku (delfínové vlnění)
  •  do první skupiny pak patří plavci, kteří již na základní úrovni zvládly kraul, znak i prsa. V této skupině dál děti rozvíjejí především vytrvalost a techniku jednotlivých způsobů s již zmíněnými obrátkami a starty. 
Mimo výše popsanou nabídku jednotlivých skupin, program výuky zpestřujeme dovednostmi ze záchrany tonoucích, vodního póla a synchronizovaného plavání. Snažíme se, aby se děti nejen naučili plavat, ale také, aby je výuka bavila.

Diskuzní forum:

Dotazy ke všem programům na diskuzním foru - obratem odpoví treneři tyto informace jsou potom k dispozici i dalším zájemcům -  diskuzní forum
Hodnocení:
DALŠÍ ČLÁNKY V RUBRICE
5.9.09Informace k plavecké výuce v Tyršově domě
Přečteno 351x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.12.19Běžky, ANO! Samota je někdy nejlepší přítel!
20.11.19“KOLCE“ …i bez sněhu můžete trénovat na…
22.10.13Suchá příprava v plavání
26.6.13Zásady sportovního tréninku.
16.1.13Jak Australané trénují - trénink plavání (vytrvalci)
10.2.12Předcházejte poranění ramene.
20.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vám pomohou zvítězit, II. díl.
13.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vás porazí, I. díl
6.1.12Jak se rodí šampioni /plavání/ - ohlednutí
21.11.11Trénink plavávání, náměty k tréninku 2.