Články k plavecké výuce

2.09.2009 -

Proč učíme plavecké způsoby a ne styly?

Mnoho lidí i rádoby odborníků se plete v používání plavecké terminologie a to především v popisu plaveckých způsobů. Často můžete slyšet termín „učíme plavecký STYL prsa nebo kraul. Již z těchto terminologických nuancí je klient plavecké školy nebo baby klubu schopen poznat, zdali je dotyčný učitel nebo teta dostatečně kvalifikován pro práci učitele plavání. Ano, oba se tyto termíny, plavecký způsob i plavecký styl používají, jen je potřeba si ujasnit, co daným termínem vysvětlujeme. 

Plavecký způsob

Plaveckým způsobem se rozumí technika provedení pohybu ve vodě, která je vymezena pravidly. Hlavní plavecké způsoby máme čtyři, ale pozor může jich být i víc. Proto v současnosti rozeznáváme plavecký způsob kraul, prsa, znak a motýlek. Těmito plaveckými způsoby se plave na plaveckých závodech a tyto plavecké způsoby učíme děti a dospělé zvládnout v naší plavecké škole a training centru. Hovoříme-li s klienty (dětmi i dospělými) vždy se zmiňujeme o plaveckých způsobech ne stylech.

Plavecký styl

Plavecký styl je individuální provedení techniky daného plaveckého způsobu. To znamená, že každý plavec, dítě, klient plave svým individuálním plaveckým stylem, který je charakteristický stupněm zvládnutí daného plaveckého způsobu. Každý člověk, který umí alespoň trochu plavat, plave svým stylem. Uslyšíte-li, že plavecký učitel vysvětluje rodičům jakým stylem se učí v plavecké škole plavat, buďte na pozoru. Nemusí to sice nic znamenat, učitel může být ve výuce perfektní a naučí vás nebo vaše dítě plavat, ale rovněž se může stát, že trefíte na někoho, kdo o plavání nebo výuce nemá ani ponětí.

Jen pro zajímavost

V první polovině 20. stol. se učily jednotlivé plavecké způsoby podle vynikajících plavců. Protože byl plavec nejrychlejší, kopírovala se jeho technika provedení. Podle národnosti plavce, který byl zrovna na špici, byl pojmenován i plavecký způsob. Takže plavecký způsob kraul se například jmenoval Japonský kraul, Americký kraul, Australský kraul atd. 

Hodnocení:
DALŠÍ ČLÁNKY V RUBRICE
2.9.09Články k plavecké výuce
Přečteno 1514x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.11.20Trenéři...krátké zamyšlení nad tím, na co nám jsou
29.12.19Běžky, ANO! Samota je někdy nejlepší přítel!
20.11.19“KOLCE“ …i bez sněhu můžete trénovat na…
22.10.13Suchá příprava v plavání
26.6.13Zásady sportovního tréninku.
16.1.13Jak Australané trénují - trénink plavání (vytrvalci)
10.2.12Předcházejte poranění ramene.
20.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vám pomohou zvítězit, II. díl.
13.1.12Vnitřní řeč - Myšlenky, které vás porazí, I. díl
6.1.12Jak se rodí šampioni /plavání/ - ohlednutí